
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Current | 20 mA |
| Output Voltage | Adjustable |
| Switching Frequency | 800 kHz |
| Max Input Voltage | 5.5 V |
| Min Input Voltage | 2.5 V |
| Output Type | Adjustable |
| Topology | Charge Pump |
| Function | Step-Up |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Tube |
| Quiescent Current | 20 µA |
Stock: 221
Distributors
pcbx
Unit Price$4.36014
Ext.Price$4.36014
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $4.36014 | $4.36014 |
| 10 | $3.35412 | $33.54120 |
| 25 | $3.14687 | $78.67175 |
| 50 | $2.95241 | $147.62050 |
| 100 | $2.82802 | $282.80200 |
| 300 | $2.72066 | $816.19800 |
| 500 | $2.61737 | $1308.68500 |
| 1000 | $2.55217 | $2552.17000 |
